Twój styl i styl prowansalski

Dziś chciałabym Was zaprosić na wycieczkę do sześćsetletniego pensjonatu w  Saumane-de-Vaucluse w Prowansji.

Ponieważ obrałam sobie cel, kierunek, ba! MISJĘ dla siebie i dla bloga, by zacząć otaczać się ciekawymi ludźmi, frapującymi przedmiotami, rzemiosłem, sztuką, obrazami, skupiającym uwagę designem, dobrymi książkami, by bawić się stylem, wystrojem wnętrz, ubiorem, modą, by kreować swój świat, by być sobą i poszukiwać wciąż nieustannie poszukiwać... naturalną koleją rzeczy jest przedstawianie Wam tego nieprzeciętnego pensjonatu jaki kiedyś było dane nam odwiedzić. Pensjonat mieści się w miejscowości Saumane-de-Vaucluse niedaleko pól lawendowych, ma sześćset lat i jest prowansalski przez duże P. Właściwie mogę zaryzykować stwierdzenie, że jest kwintesencją stylu. Mamy tutaj wszystkie niezbędne elementy (lite drewno, kamień, ceramika).

Na poprzednim blogu bardzo często i chętnie zabierałam Was do takich miejsc. Niestety najczęściej nie były przeze mnie odwiedzane osobiście, a jedynie wyławiane z sieci. Jednak za każdym razem kiedy pokazywałam jakieś mieszkanie czułam, że coś tu nie gra. Coś jest nie na miejscu, i bynajmniej nie chodziło o indyjską szafę albo drewniany stół pośród kolorowych krzeseł. Starałam się opisać styl, zwrócić Waszą uwagę, na niektóre przedmioty, ale wciąż coś mnie dręczyło, właściwie uwierało... Dziś już chyba wiem o co chodzi. Wydawało mi się, że zgodnie z konwenansem muszę jak najrzetelniej opisać poukładać i zaszufladkować przedstawione pokoje. Nadać etykietki, zaklasyfikować. I nie było w tym nic w niewłaściwego, ale to nie o to mi chodziło. To nie byłam ja.

Ja chcę wyszukać i pokazać te wszystkie fajnie miejsca i przedmioty tylko po to, by siebie i Was nimi zarazić, zaciekawić, zaintrygować, powkurzać, rozbawić... 

Wciąż mam poczucie, że każdy z nas może żyć odrobinę bardziej po swojemu, dla każdego będzie to oczywiście znaczyło co innego. Jeden będzie się świetnie czuł w klasycznym otoczeniu, inny postawi na eklektyzm, połączy stare z nowym, plastikowe  z drewnianym, jeszcze inny wyciągnie ze strychu starą firanę po babci, ułoży kwiaty w wazonie, zapali świece, zawiesi mandalę i stworzy magiczne Boho. Nie ma znaczenia co to będzie, ważne by było naprawdę nasze. Bo czy aby na pewno żyjemy zgodnie z własnym "wnętrzem" duchem, sercem?

Miałam okazję odwiedzić wiele mieszkań w różnych częściach Europy, odwiedziłam wiele blogów o charakterze wnętrzarskim i uważam, że jest różnie, fajnie, coraz fajniej, pięknie... ale wciąż powtarzają się te same schematy, te same motywy. Wydrukowane mapy jak pajęczyny, kolorowe cotton balls jak latające balony, białe ramki i proste białe meble jak gołębie, poprawne szare kanapy niczym dachowce bez wibrysów i te wszystkie płaskie telewizory jak czarne dziury w bibliotekach, które nigdy się nie otworzyły. Nowoczesne gotowe rozwiązania. Modne i wygodne. I świetne! Sama jestem w posiadaniu, niektórych z nich, ale jest małe-wielkie ALE. Chodzi o to, żeby dodać coś od siebie, stworzyć, wykreować jakiś kawałek niepowtarzalnego osobistego świata. Jak ten czarujący ogród z prowansalskiego pensjonatu. Jak ten obraz kupiony przez przypadek na targu staroci albo na stronie romanart.pl, jak ta komoda, którą ktoś kiedyś wyrzeźbił. Kto? I dlaczego tak się zniszczyła? Po to, żebyś Ty ją mogła/ mógł odnowić, pomalować na pąsowy róż. Pąsowy? Na turkus w kolorze  żółtej dziewanny, żebyś upstrokaciła ją kwiatokotami, albo przywróciła jej dawny klasyczny bon ton. Niech nasze otoczenie będzie wyjątkowe, niepowtarzalne tak jak my jesteśmy jedyne/ jedyni w swoich pieleszach ;) 

A teraz zapraszam do zwiedzania...

  

  

styl prowansalski

styl prowansalski

styl prowansalski wnętrza

styl prowansalski wnętrza

Widoki Prowansji

Art sztuka Prowansja wnętrza

Prowansja

Prowansja

Prowansja

wnętrza art pomysły

Pensjonat Prowansja

Stół drewniany styl prowansalski

stół drewniany wnętrza piękne wnętrza

Prowansja

ogród Prowansja Francja

styl prowansalski stara kamienica

Prowansja

kanapa czerwona Prowansja

 

1 komentarz

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Color I Color II Color III Color IV Color V Color VI